Εδώ εκπαιδεύονται οι μελλοντικοί τεχνικοί ηλεκτρονικών συσκευών, υπολογιστών, εξοπλισμού και διατάξεων. Το πρόγραμμα σπουδών του τομέα  Ηλεκτρονικής, έχει προσαρμοστεί στις μεγάλες αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στην τεχνολογία και στη σύγκλιση των ηλεκτρονικών με την πληροφορική. Ο τομέας μας διαθέτει τα κατάλληλα  εργαστήρια για την εκπαίδευση των μαθητών μας στον πιο απαιτητικό και πλέον εξελισσόμενο τομέα της τεχνολογίας. Οι μαθητές του τομέα φοιτούν στο 2ο ΕΠΑΛ Ευόσμου.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων του Τομέα Ηλεκτρονικής, μαθήματα που διδάσκονται δηλαδή στην Β' Τάξη, είναι:

ΜΑΘΗΜΑ

ΩΡΕΣ / ΕΒΔ.

Ηλεκτρονικά υλικά και Σχεδίαση

Αναλογικά  Ηλεκτρονικά

3Θ + 3Ε

Ψηφιακά Ηλεκτρονικά

2Θ + 2Ε

Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος

2Θ +2Ε

Επικοινωνίες ? Δίκτυα ? Τεχνολογία H/Y

ΣΥΝΟΛΟ